برنامه نویسی ربات در فرآیند Pick & Place

برنامه نویسی ربات در فرآیند Pick and Place

برنامه نویسی ربات در فرآیند Pick and Place

در فرآیند Pick and Place ربات ساخته شده عمل جا به جایی محصولات از خطی به خط دیگر یا از یک مرحله به مرحله ی دیگر را انجام داده و این امر را در مراحل تکراری و بین چند مکان تعریف شده با سرعت و دقت انجام می دهد، که موجب تسهیل در امر تولید می شود.

این ربات ها به صورت اختصاری P&P نامیده می شوند و جز عوامل اصلی و مهم در انواع خط مونتاژ های SMT هستند و امکان قرار گرفتن خودکار و سریع قطعات الکترونیکی بر روی PCB را فراهم می کنند و با این احتساب از انجام این عمل به صورت دستی که بسیار کند و بعضا نادرست است، جلوگیری می کنند.

 

ربات Pick and Place چیست

گفته شد که این ربات برای مونتاژ PCB کاربرد دارد و همان طور که از نامش پیداست قطعات را برداشته و بر روی مدار قرار می دهد و این عمل را قبل از لحیم کاری انجام می دهد. به طور کلی این ماشین ها نیمی از هزینه های اصلی خط تولید SMT را شامل می شوند. ربات های Pick and Place تنوع بسیاری دارند.

امروزه برای انواعی از بردهای الکترونیکی از تعدادی بالغ بر هزار قطعه استفاده می شود که اکثر این قطعات بسیار ریز بوده و نیازمند دقت بالا در قرار گیری هستند که در این صورت امکان قرار دادن دستی آن ها کاری سخت بوده و درصد خطای بالایی دارد و به این دلیل این ربات ها وسیله ای کارآمد برای انجام این عمل هستند و صفر تا صد این پروسه را به طور دقیق، با سرعت و در حالت تکرار پذیر انجام می دهند.

پیش از فرآیند Pick and Place، این ربات با قطعات الکترونیکی بارگذاری می شود هم چنین پیش از شروع روی برد ها و در نواحی مورد نظر خمیر لحیم را با استفاده از استنسیل، قرار می دهند.

تغذیه های بسیاری در دو طرف ربات Pick and Place قرار دارند، که می توان به لوله ها، قرقره ها و… اشاره کرد. این دستگاه از یک سر روی یک بازو تشکیل شده است که به تمام لوله ها و قرقره ها دسترسی داشته و از طریق بازویی که دارد قطعات را برداشته و در نهایت روی برد PCB قرار می دهد. به طور معمول سر این ربات که نازل نامیده می شود، از طریق یک خلاء قطعات را برداشته و روی برد رها می کند، که این نازل به وسیله یک نرم افزار حساس و دقیق کنترل می شود که این نرم افزار موقعیت اپتیکال و موقعیت مکانی برد در ماشین های پیک اند پلیس را مورد بررسی قرار می دهد تا قطعات دقیقا در جای مختص و مناسب خود قرار گیرند.

خانه درباره ماتماس با ما