برنامه نویسی ربات های صنعتی

برنامه نویسی ربات های صنعتی

برنامه نویسی ربات های صنعتی

یکی از دغدغه های افراد فعال در زمینه تولید سیستم های رباتیک قانع کردن مدیران صنایع و کارخانه ها در رابطه با جایگزنی ربات های صنعتی در برخی امور تولید به جای نیروی انسانی است. این عمل فواید بسیاری دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  1. کاهش چشمگیر در هزینه ها
  2. افزایش کیفیت محصول نهایی
  3. بهبود در کیفیت کار و بازده کارمندان
  4. افزایش قابل توجه تولید
  5. کاهش در ضایعات و مواد مصرفی
  6. افزایش ایمنی و تضمین سلامت افراد
  7. کاهش هزینه های مربوطه به امور آزمایشگاهی کارکنان
  8. و صرفه جویی در استفاده از فضای مفید کارخانه

 

برنامه نویسی ربات های صنعتی چگونه است

امر برنامه نویسی ربات ها بسته به پیچیدگی و کاربرد آن ها متفاوت بوده و حالت های متنوعی برای برنامه نویسی آن ها وجود دارد، که در ادامه به شرح برخی از این حالت ها پرداخته ایم.

تنظیمات فیزیکی (Physical setup)

در این حالت یک اپراتور حرکات ربات را از طریق تنظیم سوئیچ ها و توقف در نقاط تصمیم، کنترل می کند، هم چنین این حالت به همراه دستگاه هایی همانند کنترل های قابل برنامه ریزی و منطقی مورد استفاده قرار می گیرد.

حالت آموزش (Teach mode)

این روش با کمک یک آویز آموزشی جهت هدایت ربات از طریق تعدادی نقاط و ذخیره کردن آن در حافظه، صورت می گیرد که به پروسه هدایت، ذخیره و ثبت این مختصات یا نقاط در فضا، آموزش رباتیکی می گویند.آویز آموزشی به طور مستقیم به ربات متصل می شود و به کمک رابط آن، شما قادر خواهید بود که ربات را به موقعیت های مدنظر خود هدایت و منتقل کرده و سپس هر حرکت آن را ضبط کنید.

معمولا بیشتر ربات‌های صنعتی و امروزی موجود در بازار به همراه آویز آموزشی هستند که برای افراد غیر حرفه ای نیز امکان راهنمایی و هدایت ربات را فراهم کرده تا آن را بر اساس عملکرد های مورد نظر و دلخواهشان برنامه ریزی کنند. آویزهای آموزشی امروزی صرفا برنامه هایی هستند که بر روی یک تبلت می توان آن ها را بارگذاری کرد. این روش راحت ترین راه برنامه ریزی ربات های صنعتی در دنیای امروزی است.

پیشروی (Lead-through)

این متد ده سال پیش بسیار پر طرفدار بود؛ اما امروزه تقریبا ناپدید گشته است. در این نوع از برنامه‌نویسی، ربات توسط یک اپراتور جا به جا شده و حرکت می کند که این متد با توجه به بزرگ شدن ابعاد و اندازه ی ربات های صنعتی امروزی، امری سخت و دشوار است پس بدیهی است که این روش منسوخ شده به حساب آید زیرا این مسئله علاوه بر این که کار اپراتور را دشوار می کند، احتمال ایجاد خطا در طول مراحل برنامه نویسی را نیز افزایش می دهد هم چنین با این روش ویرایش ربات به منظور یک عمل خاص بدون برنامه نویسی مجدد آن، امکان پذیر نمی باشد.

حالت عبور مداوم (Continuous walk-through mode)

در این نوع از برنامه نویسی ربات های صنعتی، تمام مفاصل تشکیل دهنده ی ربات در یک زمان حرکت می کنند و این حرکت به صورت هم زمان و دائم توسط کنترلر ضبط و نمونه برداری می شود و در حین پخش، حرکتی که ثبت شده است ، اجرا می‌شود. این حرکات به وسیله یک اپراتور آموزش داده می شوند.

حالت شبیه سازی یا برنامه‌نویسی آفلاین (Software mode or Offline programming)

از برنامه‌نویسی شبیه سازی یا آفلاین جهت اطمینان حاصل کردن از عملکرد درست الگوریتم ها پیش از تست آن بر روی یک رباط واقعی، استفاده می شود. در این متد عملکرد ها به‌صورت آفلاین توسعه یافته و ربات فقط هنگامی که برنامه جدید در حال دانلود و آزمایش است، متوقف می شود. این روش بسیار مطمئن است زیرا کمترین میزان اختلال و توقف را در خط تولید ایجاد می کند.

خانه درباره ماتماس با ما